Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki temasları sırasında Doğu Akdeniz’de tansiyonun düşürülmesi için taraflar arasında arabuluculuğa hazır olduğunu bildiren Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, diyaloğun başlaması gerektiğini söyledi.

Şevket Dalboy

Politik bir kararla Avrupa Birliği üyesi yapılan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin başkenti Lefkoşa’da temaslarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’nin hidrokarbon arama çalışmaları nedeniyle Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilimin giderilmesi konusunda Moskova’nın arabuluculuğa hazır olduğunun altını çizdi.

„kabul edeceği çözüme“ ulaşılması için „gerçek diyaloğa“ başlanmalı!

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile görüşmesinden sonra açıklamalarda bulunan Lavrov, Moskova’nın bölgedeki durumu izlediğini belirterek, bütün tarafların „kabul edeceği çözüme“ ulaşılması için „gerçek diyaloğa“ başlanması yönünde katkıya hazır olduklarını ifade etti.

İnandırıcı mı?

Lavrov, Türkiye ile ilişkiler konusunda, „karşılıklı çıkarlar doğrultusunda, adil ve uluslararası hukuk temelinde karar almaya katkı sağlayacak“ diyaloğu desteklemeye hazır olduklarını belirtti.

ABD gerilimi artırıyor

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’ne yönelik silah ambargosunu kısmen kaldırma kararını da eleştirdi. Moskova’nın bu kararı endişeyle karşıladığını belirten Lavrov, ABD’yi Doğu Akdeniz’de barışçı çözümler bulmak yerine gerilimi tırmandırmakla suçladı.

Rusya’dan yardım istediler

Lavrov’un arabuluculuk açıklamalarının, Doğu Akdeniz’de Türkiye ile yaşanan geriliminin düşürülmesi için Anastasiadis’in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den yardım istemesinden sonra gelmesi dikkati çekti. Anastasiadis’in, Temmuz sonunda Putin ile yaptığı telefon görüşmesinde gerilimin düşürülmesi konusunda Rusya’dan yardım istediği ve Putin’in de bu konuda devreye girme sözü verdiği aktarılmıştı.

Ege ve Akdeniz barış gölü olmadan, kalıcıbir barışı kimse sağlayamaz!