Emperyalizmin tarumar ettiği Afganistan’da sular bir türlü durulmuyor. Bir gazeteci şoförüyle birlikte arabasında uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi. Afganistan, Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünün listesinde, gazeteciler için en tehlikeli ülkeler arasında halla yer alıyor.

Şevket Dalboy

Afganistan’da Enekaas TV adlı kanalın moderatörü 30 yaşındaki Malala Maiwand, Nangarhar vilayetinin başkenti Celalabad’da silahlı kişilerin açtığı ateş sonucu şoförüyle birlikte hayatını kaybetti.

Saldırıyı kim düzenledi?

Saldırıyı şimdiye kadar üstlenen olmadı. Ancak Nangarhar vilayeti, Taliban ve IŞİD’in aktif olduğu bölgelerden biri olduğu biliniyor.

Kanal çalışanları sık sık ölüm tehdidleri alıyor

Enikass TV’nin genel yayın yönetmeni Zalmay Latifi, kanal çalışanlarının sık sık ölüm tehditleri aldığını belirterek saldırıdan „ülkenin düşmanlarının“ sorumlu olduğunu söyledi. Kanalın bulunduğu binanın yakınlarında 2017 yılında düzenlenen bir saldırıda çok sayıda kişi ölmüş, 2018 yılında da kanalın direktörü silahlı kişiler tarafından kaçırılmış ve daha sonra serbest bırakılmıştı.

Suçlamalar Taliban’a yöneliyor

Geçtiğimiz aylarda Helmand vilayetinde Elias Dace adlı bir radyo muhabiri bombalı bir saldırı sonucu, başkent Kabil’de de Tolo TV’de çalışan Cama Siavaş  arabasına düzenlenen benzer bir saldırıda hayatını kaybetmişti. Son dönemde ülkede öldürülen gazetecilerle ilgili suçlamalar ise Taliban’a yöneliyor. Saldırılar, Katar’ın başkenti Doha’da Afgan hükümeti ile Taliban arasındaki barış görüşmeleri sırasında meydan geldi. Taliban’la masaya oturulmasına karşı çıkanlar, Taliban’ı askeri avantaj elde etmek ve karşıtlarını ortadan kaldırmakla suçluyor.

Asıl suçlu Amerika!

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanlığı da kasım ayında açıkladığı bir raporda Taliban’ı gazetecileri hedef almak ve öldürmekle suçlamıştı. Pentagon ayrıca Afganistan’da şiddet olaylarının tırmanabileceği uyarısında da bulunmuştu.

Sınır Tanımayan Gazeteciler’den açıklama 

Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünün gazeteciler için en tehlikeli ülkeler arasında sınıflandırdığı Afganistan’da geçen yıl en az 10 gazeteci öldürüldü.

Hızlı bir soruşturma istediler

Saldırıyı Sınır Tanımayan Gazeteciler’in Türkiye temsilciliği (RSF Türkçe) de kınadı. Maiwand’ın Afgan Kadın Gazetecileri Koruma Merkezi üyesi olduğuna dikkat çeken RSF Türkçe, hızlı bir soruşturma istediklerini vurguladı.