Süpermarketlerde tuvalet kağıdı, makarna, dezenfektan rafları tam takır! Sizce tek başına bunlar bizi virüsten koruyacak mı? Yoksa sadece panik mi bize bu alışverişleri yapmaya zorluyor?

Koronavirüs en tehlikeli öngörülemeyen bir düşmandır. Virüsü göremiyoruz. Ve düşmanınızı göremediğiniz zaman da kontrol duygusunu kaybediyorsunuz. Kontrol duygusunu kaybettiğiniz zaman da bu duyguyu yeniden kazanmak için bunu başka şeylerle dengelemeye çalışıyorsunuz. Belirli şeyleri satın almak işte bu tür bir dengeleme. Bu tüm savaş stratejilerinde, doğa olaylarında ve hayatımızın her anında böyle olmuştur.

Kontrol duygusunu kaybeden insanlar, kontrol duygusunu kaybetmelerine yol açan sorunları çözmek için buna yardımcı olacağını düşündüğü şeyleri satın almaya başlıyor. Ya da başka bir ifadeyle: Korkunuz varsa ve virüsten korkuyorsanız, virüsün size ulaşmasını mümkün olduğunca önleyecek şeyleri satın alıyorsunuz. Dolayısıyla insanlar maske, dezenfektan ya da evlerini ve bürolarını temizlemek için temizlik maddesi satın alıyor. Sadece kendisini daha iyi ve daha güvende hissetmek için birşeyler satın alıyor.

Birincisi, doğru ve anlaşaılabilir bir  bilgiye ihtiyaç var. Ne olduğunu, ne tür bir virüsün söz konusu olduğunu, bu virüsün kendilerine nasıl bulaşabileceğini ve bu bulaşıcı virüse karşı nasıl hareket etmeleri gerektiğini bilmek şart.

Dünya’da olduğu gibi Almanya’da da raflar hızla boşalmaya başladı. Marketlerde ihtiyaç duyulan temel hijyen ürünlerini bulmak çok zor. Çocuklar bu durumdan fazlaca etkileniyor. Pisikolojileri bozuluyor, gerekli ürünleri bulamadıklarına umutsuzluk içine düşüyorlar. Aklı selim davranmakta yarar var.