Bundan yarım asır önce Almanya’ya tahta Bavuluyla gelen birinci kuşak Türk vatandaşlarımız bugün Alman ekonomisine yön veriyor. Gastronomi dalına baktığımız zaman Türk insanı yaratıcılığıyla Avrupa’da ön plana çıkıyor. Avrupa’da toplamda fastfood işinde Avrupa işletmesinin yüzde13’üne hakim olmuş durumda. EU ülkelerinde olan işletme sayısı 915.000. Bunlardan 120.000 işletmeyi Türkler işletiyor, Almanya’ya baktığımız zamanda gastronomideki 120.000 sayısının 40 binini Türkler işletiyor yani % 25 Almanya’da 400 üzeri döner üreten imalathane var, günlük kapasitesi 4.000 000 ton döner eti üretmekte olup üretimin %40’ı civarı EU ülkelerine ihraç edilmektedir.

EU Ülkelerinde 120.000 adet döner büfesi bulunmaktadır ve sayıları her geçen süreçte artmaktadır. Almanya’da 40.000 adet döner büfesi bulunmaktadır. Almanya’da gastronomi dalında çalışan sayısı ise hızla artmaktadır, yaklaşık 500.000 insan çalışıyor. Yan sektörüde hesaplarsak 1 milyonun üzerinde insan iş bulmaktadır. Bugün yaşadığım şehri yani Stuttgart’ı gezdim, Stuttgart’ın bir çok yerinde Türk mekanlarını gördüm. Döner büfeleri, simit sarayları, değişik branşta işletmeler… İnsanımız inanıyorum ki diğeri metropol şehirlerde de aynı, otomobil sektöründe de yine diğer ülke insanlarına baktığımızda bizim insanımızın bir adım önde olduğunu görmek mümkün. Bir çok ikinci el oto galerilerinin sahibi de yine Türkler olduğunu görmek mümkün. Süpermarket işletmeleri var, market zinciri çok az fakat bireysel işletmecilerin yine Türkler olduğu görülüyor. Almanya genelinde kuru gıda ve sebze hallerine baktığımız zaman Almanlardan sonra işletmelerin Türkler olduğunu görüyoruz. İnşaat sektöründe Alman dev şirketlerinin teker teker iflasından sonra yabancı şirketler arasında en iyi iş yapan Türk inşaat şirketleri olmuştur. Turizmde de yine Türk işletmelerinin etkili olduğunu görüyoruz, hatta Almanların da bir adım önde olduğunu görmek mümkündür.

Daha bir çok meslek branşında faaliyet gösteren Türk insanından da bahsedebiliriz bunda, örneğin metal, berber ya da bir çok başka meslekte faaliyet gösteren insanımız vardır. Yazıma başlarken Almanya ekonomisine yön veren Türkler diye başlık attım Almanya’nın biz Türklerden elde ettiği vergiye bakalım, aldığımız ürünlerden %7 veya %19 vergi alıyorlar yaptığımız kârın da %42 sini bizden gelir vergisi olarak alıyorlar (ortağımız Alman Maliye Bakanlığı). Peki alman başbakanı bayan Merkel bizden memnun mu? Bayan Merkel demişken, bayan Merkel’in bir fotoğrafı var elimde. Bıçakla döner keserken, ben şöyle bakıyorum… Bayan Merkel bizlere bir mesaj mı veriyor? Bence evet, bir başbakanın eline bıçak alıp döner kesmesinin altında elbette bir sebep var, ülkesinde yaşayan ve kendi işletmesini kuran bu sektörde çalışıp vergi ödeyen bu insanlardan elde edilen kârın bayan Merkel çok iyi farkında.Evet Alman Maliye Bakanı da, Başbakan bayan Merkel de bizden çok memnun. Alman halkı memnun olmasa da…