Irkçıları “demokrasi önündeki en büyük tehlike” olarak tanımlayan Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, aşırı sağla mücadeleyi güçlendirmek için yeni bir eylem planını hayata geçirmeye hazırlandığı kaydedildi.

Şevket Dalboy

Federal Almanya’nın Hanau e dokuz kişinin hayatını kaybettiği ırkçı saldırının kurbanları ölümlerinin ikinci yılında çeşitli anma törenleri ile anılırken Almanya’nın Sosyal Demokrat Partili İçişleri Bakanı Nancy Feaser’dan aşırı sağ ve ırkçılıkla mücadeleye ilişkin yeni bir eylem planı hazırlandığı açıklaması memnuniyet ile karşılandı.

Nisan’da hayata geçecek

Almanya Federal İçişleri Bakanı Feaser, Federal Meclis’te yaptığı ilk konuşmada söz konusu eylem planının Nisan ayındaki Paskalya Yortusu’na kadar hayata geçirilmesinin hedeflendiğini duyurdu.

Demokrasi önündeki en büyük tehlike

Bakan Feaser, “Halle, Hanau, Walter Lübcke ve Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) saldırılarıyla aşırı sağ şu anda demokrasi önündeki en büyük tehlike. Bu tehlike çok sayıda kişi tarafından uzun bir süre görmezden gelindi” diye ifadelerde bulundu.

Nefret ve nefret söylemi

Irkçılık kaynaklı şiddetin “ürediği ortamın kurutulması için” nefret ve nefret söylemine karşı önlemler alındığını belirten Bakan, aşırılık yanlılarının mali kaynaklarının takip edilmesi ve kurutulmasının da hedeflendiğini kaydetti.

“Silahları ellerinden alacağız”

İçişleri Bakanı ayrıca, silah yasasının sertleştirilmesinin planlandığını vurguladı. Bild am Sonntag gazetesine plan ile ilgili açıklamalarda bulunan Feaser, “Kararlı bir şekilde silahları ellerinden alacağız” dedi. Sadece aşırı sağa karşı değil her tür aşırılık yanlışına karşı mücadele etmek istediğini belirten İçişleri Bakanı, “Şiddetin, tehdidin ve tacizin her türünü tamamen reddediyorum” ifadelerini kullandı.

11 Mart “Terör Kurbanlarını Anma Günü”

Federal Almanya İçişleri Bakanı Nancy Feaser ayrıca, 11 Mart’ın Almanya’da da “Terör Kurbanlarını Anma Günü” ilan edileceğinin altını çizdi.

11 Martin önemi?

11 Mart, İspanya’da 11 Mart 2004’te 193 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırılarının ardından Avrupa Birliği (AB) tarafından “Terör Kurbanlarını Anma Günü” ilan edilmişti.

200’den fazla kişi Almanya’da terör kurbanı

Federal Almanya’da 1990 yılından 2021 yılına kadar en az 213 kişinin aşırı sağ kaynaklı şiddet olayları sonucu hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.