Federal Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ilk İsrail ziyaretinde dostluk mesajları verdi. Bakan Baerbock İsrail’i eleştirmeyi de ihmal etmedi.

Şevket Dalboy

Bakan Annalena Baerbock, bu göreve geldikten sonra gerçekleştiridiği ilk Ortadoğu ziyaretine İsrail’den başladığını ifade etti. Ziyaretinde Almanya-İsrail dostluğuna vurgu yapan Baerbock, diğer yandan İsrail’e yönelik eleştirilerini de ihmal etmedi.

İki devletli çözüm

İki devletli çözümün ve Filistinlilerle diyaloğun İsrail’in güvenliği için en iyi yol olduğunu belirten Alman Bakan, Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimlerine ilişkin, “Yerleşimlerin inşasına karşı net bir tutumumuz var. Bunu zararlı buluyoruz ve uluslararası hukuka uygun görmüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Umut olmadan istikrar olmaz”

İsrailli mevkidaşı Jair Lapid ile ortak basın toplantısında, bölgede güven inşa etmenin önemine dikkat çeken Alman Bakan, “Umut olmadan istikrar olmaz” dedi.

“Almanya gerçek bir dost”

İsrail Dışişleri Bakanı Lapid ise mevkidaşı Baerbock ve Almanya’yı “gerçek dost” olarak nitelendirdi.

İran’ı hedef gösterdi

İsrailli Bakan İran ile nükleer anlaşmanın yeniden canlandırılması konusunda da, “Nükleer bir İran sadece İsrail için değil, bütün dünya için tehlikelidir” dedi.

“Ortadoğu’yu daha güvenli bir yer haline getirecek”

Bakan Baerbock ise anlaşmanın yeniden hayata geçirilmesinin Ortadoğu’yu daha güvenli bir yer haline getireceğini belirterek, söz konusu anlaşmanın canlandırılması konusundaki görüşmelerde “çok çok ktirik bir noktada” olunduğuna dikkat çekti.

“Son aşamaya geliyoruz”

Bakan Baerbock “Son aşamaya geliyoruz ve bu nedenle İran’ın masaya döndüğünde uzlaşmacı olması ve aşırı taleplerde bulunmaması önemli” öldüğuna dikkat çekti.