Baden Württemberg CHP örgütu medya kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Gerçekleşen toplantıda gazeteciliğin önemine vurgu yapan CHP BW Birligi Başkan Yardımcısı ve Stuttgart Bölge Baskanı Şirin üstün , „Her gazeteci bir araştırmacıdır, doğruların peşindeki insandır“ ifadesini kullandı.

Birlikte yapılan kahvaltının ardından samimi bir sohpet ortamında sorular soruldu cevaplar alındı. Welt Heimat Gazetesi Genel Yayın yönetmeninin sorularınıda yanıtlayan Üstün önemli konuların altını çizdi.

Üstün ,“Gazetecilik unutmayın hakikat arayışıdır. Çünkü her gazeteci aynı zamanda bir araştırmacıdır. Gazeteci doğruların peşindeki insandır. Yalan ve manipülatif haberlere tevessül etmek. Muhatabına saygısızlık etmeninin yanında, bireyin doğru haber alma hakkını da ihlal etmektir. Hepimizin üzerine titrediği medya özgürlüğü işte bunun için vardır. İnandırıcılığını ve itibarını kaybetmiş bir medya açık söylüyorum ne topluma ne de insanlığa hiçbir faydası olamaz. Takipçilerinin nezdinde güven erozyonuna uğrayan bir basın kuruluşu öncelikle o meslek mensupları için ağır bir yüktür. Demokrasilerde 4. kuvvet olarak nitelendirilen medya siyaseti dizayn etmenin, mualiflerin imha etmenin bir aracı haline dönüştürülmemelidir. Bölgemizde yayın hayatını sürdüren yerel basının da çok önemli görevlerinin olduğunun bilincindeyiz. Şevket Bey’in de söylediği gibi, Avrupa’da hızla yükselen Irkçılık, insanımızın kendine yabancılaşması, aile butunluğumüzün erevizyona uğraması, hem Türkçe hemde Alman diline, kendi öz kültürümüze yabancılaşılması, uyuşturucu ve kumar gibi kötü bağımlılık gibi sorunların çözümünde önemli rol üslenmektedır.
„Gazeteciliğin özünü koruyanları taktir ediyoruz“
Biz basın yayın organlarının halk adına siyasetçileri denetlemesine, insanın çıkarları için gözcülük yapmasına asla karşı çıkmadık, çıkmıyoruz. Bilakis denetim aracı olması gereken medyanın bir tahakküm aracına, siyaseti kendi istekleri doğrultusunda biçimlendirme vasıtasına dönüşmesine itiraz ediyoruz. yandaş, kör sağır, art niyetli bir gazetecilik anlayışına karşı çıkıyoruz. Gerçeklerin ortaya çıkması için kimi zaman canı pahasına görev yapan basın emekçilerine saygımız sonsuzdur. Ancak hakikatin tecellisi için çalışmak yerine tek gayesi yalakalık olan bir gazeteci gibi davrananlara da gazeteci gözüyle bakmıyoruz.“ Dedi…
Şirin üstün Türkiye’de sık sık tekrarlanan seçimler nedeniyle hem kendi örgütlenme çalışmalarının hemde toplumsal sorunlara çözüm noktasında sıkıntılar yaşadıklarını hatırlatarak şöyle konuştu;
Seçim anlayışı demokrasimizle örtüşmüyor. Hazımsızlık var. Halkın iradesine saygı duyulmuyor. Bu nedenle sık sık seçimler çeşitli gerekçelerle yenileniyor. Umarız bu bir alışkanlığa dönüşmez. Bizlerde yapılması gereken çalışmaları yaparız dedi.

„İmamoğlu yüzde 9 fark atar“
Istanbul Büyükşehir seçimlerinin de canlı takip edildigi kahvaltıda sorulan bir soru üzerine seçim sonuçları hakkında tahminde de bulunan Üstün, İmamoğlu en az yüzde 9 fark atar dedi.

Parti okulları ve ideolojik sağlamlık
CHP Baden Württemberg Eyalet Başkanı Yardımcısı Şirin Üstün CHP kendi ideolojisini devam ettirmek için Parti Okullarının aktif hale geçeceğini söyledi. Parti Okullarında yetişen gençlerin Cumhuriyete faydalı siyaset anlayışını koruyacaklarını söyledi.

„CHP baskı altındayken, Milletvekilleri yargılanırken yanında durmayanlar, CHP sevdalısı oldular…“

Örgütlenme ile ilgili özellikle kendisini cumhuriyetçi, Atatürk’çü, demokrat, laik, ifade eden sola yakın duran kim varsa CHP ‘de yer bulabilir. Ama netice itibarı ile emek ve halk çok önemli bir güçtür. Bölgemizdeki çalışma grupları – kadrolar çok güçlü. Özellikle Stıttgart’da yaptığımız neredeyse tüm etkinlikler adından söz ettiriyor. Yeni üyeler kazanıyoruz ve bunun yanı sıra gündeme dair önemli toplantılarımız oluyor.
Emek veren herkes gelip bizimle birlikte olabilir. Çalışkan, emekçi biri halk tarafından takdir görür. Ama öyle şeyler görüyoruz ki ülkemizin en zor zamanlarında hiç sesini çıkarmamış, mualefetin yanında olmamış, CHP’den uzak durmuş insanlar bugün CHP ‘nin gücünü görüp saf değiştirip , resim verebiliyor. Bütün bunlara bakınca bu noktada toplumun çok hassas ve vicdanlı olduğunu biliyorum. Aynı hassasiyeti Parti Yönetiminin de göstereceğine inanıyorum. Bu, CHP’ye emegi geçene, bedel ödeyene , hak hukuk mucadelesi verenlere hakkını vermektir. Emeği geçmeyen korkak ve yalakalara CHP gerekli mesafeyi koymalıdır. Unvanına güvenip yollara duşenler en zor virajlara yaklaşıldiğında CHP’yi yalnız bırakaçaktır dedi.

Birçok sosyal projeyide hayata geçireceklerini ifade eden Şirin Üstün, davete icabet eden Gazetecilere teşekkür etti. Toplantı kahvaltının ardından dostca sohpetlerle devam etti. CHP Baden Württemberg örgütüne,özellikle Stuttgart çalışma grubuna , CHP Böblingen Başkanı Sayın Sadık Öztürk’e Aalen Bölge Başkanı Sayın Atilla Özcan’a Heilbronn Bölge Başkanı Sayın av. Seza Serbest Olgun ve yardımcısı Tuncay Altun’a ve basına tesekkür etti…