Federal Alman hükümeti, Suriye’nin kuzeyindeki IŞİD kamplarından Alman vatandaşı olanlar için ne yapacağını konuşuyordu. Bu kapsamda İşid kamplarından üç kadın ve 12 çocuğun Almanya’ya getirildiğini açıkladı. Getirilen kadınlardan biri ise tutuklandı.

Şevket Dalboy

özünde emperyalist haydutlar için savaşan İŞİD militanlarının tutulduğu Suriye’nin kuzeyinde ki kamplarda tutulan Alman vatandaşı üç kadın ve 12 çocuk güvenlik güçlerinin eşliğinde Pazar günü Almanya’ya getirildi. Getirilen çocuklardan 5’inin gelen kadınların çocukları olduğu, diğerlerinin ise anne ve babası olmayan çocuklar olduğu belirtildi.

„insanlığa karşı suç işlenmesine yardım etmek ve silah yasasının ihlali“

Yapılan açıklamada Federal Başsavcılık, gelen kadınlardan 21 yaşındaki Leonara M.’nin Frankfurt Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra „insanlığa karşı suç işlenmesine yardım etmek ve silah yasasının ihlali“ suçlarından tutuklandığını vurguladı.

İŞİD militanının üçüncü karısı oldu.

Tutuklanan Leonara M.’nin henüz 15 yaşındayken Mart 2015’te IŞİD militanlarından biriyle birlikte olmak için Suriye’ye gittiği, daha sonra söz konusu militanın üçüncü karısı olduğu ve iki çocuk dünyaya getirdiği belirtiliyor. Leonara M.’nin evlendiği eşiyle birlikte Ezidi bir kadına köle muamelesi yaptıkları ve Ezidi kadını tekrar bir başkasına „sattıkları“ iddia ediliyor.

Verilen bilgiye göre Leonara M. ve IŞİD’in gizli servis militanı olan kocası, çocuklarıyla birlikte 2017 yazı aylarında IŞİD’in merkezi olan Rakka’dan kaçtı, Ocak 2019’da ise şimdiye kadar tutuldukları IŞİD kampına alındı.

70 Alman vatandaşı daha kamplarda

Yapılan değerlendirmelere göre Suriye’den getirilen diğer iki kadın hakkında da terör soruşturması yürütülüyor. Diğer kadınların Hamburg’dan Suriye’ye giden 24 yaşındaki Merve A. ve Bonn’dan giden Yasmin A. oldukları aktarıldı. Suriye’nin kuzeyindeki kamplarda hâlâ Alman vatandaşı 70 yetişkin ve 150 de Alman ebeveyni olan çocuk var.

Dışişleri Bakanı Heiko Maas, konuyla ilgili açıklamasında, operasyonun uzun hazırlıklar sonrası yapıldığını ifade ederek operasyonun başarıyla tamamlanmasından dolayı memnun olduğunu söyledi. Maas, bazı çocukların hasta olduğunu ve bu konuda gerekli girişimlerin yapıldığına da dikkat çekti.

Almanya’nın yanı sıra Finlandiya da iki kadın ve altı çocuğu Suriye’nin kuzeyindeki kamplardan geri aldıği biliniyor.