Libya’nın doğusunda meydana gelen Daniel kasırgası, sel felaketlerine yol açarak bölgeyi vurdu ve sonuçlar şok edici. Libya yetkilileri, kasırga nedeniyle ölenlerin sayısının 2 binin üzerinde olabileceğinden endişeli. Ayrıca, binlerce kişinin hala kayıp olduğu bildiriliyor.

Mustafa Teke

Libya’nın doğusundaki Temsilciler Meclisi tarafından başbakanlık görevine vekaleten atanan Usame Hammad, ülkede büyük bir trajedinin yaşandığını ifade etti. Kasırga sonucu ölenlerin sayısının 2 binden fazla olabileceği tahmin ediliyor. Ayrıca, Libya Ulusal Ordusu’nun sözcüsü Ahmed el-Mismari, sadece Derne kentinde yaklaşık 2 bin kişinin yaşamını yitirdiğini, 5 bin ila 6 bin kişinin kayıp olduğunu bildirdi.

En az 150 kişi hayatını kaybetti

Pazar günü, kasırga Derne başta olmak üzere birçok kenti su taşkınlarına maruz bıraktı ve en az 150 kişi hayatını kaybetti. Derne, 2018’deki çatışmaların ardından büyük zarar görmüştü. Usame Hammad, aşırı yağışların Derne’den geçen bir dere yatağından kaynaklandığını, iki barajın çöktüğünü ve çevredeki yapıların sular altında kaldığını açıkladı.

Bingazi’de sokağa çıkma yasağı

Bingazi şehrinde de kasırgadan etkilenenler için sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Kurtarma ekipleri, mahsur kalan yüzlerce kişiyi kurtarmak için yoğun çaba sarf ediyor. Bu felaket, Libya’nın en büyük petrol yataklarının ve liman terminallerinin bulunduğu doğu bölgelerini de vurdu. Libya Ulusal Petrol Kurumu (NOC), yaşanan sel felaketi nedeniyle en üst alarm seviyesine geçildiğini ve petrol üretiminin önemli ölçüde azaldığını bildirdi.

Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan’ı vurmuş

Daniel kasırgası önce Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan’ı vurmuş, Yunanistan’ın Teselya bölgesinde büyük bir sel felaketi yaratmıştı. Yunanistan’da 15 kişi hayatını kaybederken, Türkiye ve Bulgaristan’da ise toplamda 12 kişi yaşamını yitirdi. Libya’da yaşanan felaket, bölgedeki acil yardım ihtiyacını ve uluslararası yardım çağrılarını artırdı.