Lufthansa’nın teftiş kurulunda devlet yardımı yerine kontrollü iflas seçeneği üzerinde durulduğunun altı çiziliyor. Kurul, AB Komisyonu’nun slot devri talebi nedeniyle 9 milyar euroluk kurtarma paketine onay vermemişti.

Alman havayolları şirketi Lufthansa’ya yönelik kurtarma paketi ile ilgili uzlaşmanın ardından şirketin teftiş kurulundan „iflas da bir seçenek“ çıkışı geldi.

Lufthansa’nın teftiş kurulu onay vermedi: İflas daha iyi dedi!

Hükümetle Lufthansa yönetimi arasında 9 milyar euro hacimli kurtarma paketi üzerinde uzlaşılmış, devletin ilk etapta şirket hisselerinin yüzde 20’lik kısmını devralacağı bildirilmişti. Ancak anlaşmanın şirket teftiş kurulu ve AB Komisyonu’nun da onayından geçmesi gerekiyor. Lufthansa teftiş kurulu, Alman hükümetinin kurtarma paketine Çarşamba günkü toplantısında onay vermemişti.

Alman Focus dergisinin Lufthansa teftiş kurulu üyelerine dayandırdığı haberde şirketin kontrollü iflası seçeneğinin devlet yardımlarıyla karşılaştırıldığında daha avantajlı olduğu üzerinde durulduğu belirtildi.

İflas ederse avantajları ne olacak?

Teftiş kurulu üyelerinin kontrollü iflas durumunda, 1 milyar 800 milyon euroya varan bilet geri ödemelerinin durdurulabileceğine dikkat çektikleri, ayrıca kâr etmeyen kardeş şirketlerin kapatılmasıyla işten çıkarmaların daha kolaylaşacağını kaydettikleri bildirildi. Haberde, bu durumda işten çıkarılacakların sayısının şimdiye kadar planlanan 10 bin kişinin çok daha üzerine çıkacağına işaret edildi. Yani devletten alma yerine doğrudan halkın cebinden çalacaklar. Ayrıca yine halkı işsiz bırakacaklar. Bu da kapitalizmin ahlakını gösteriyor!

Haberde, bir kurul üyesinin „Kurtarma paketinin reddi Alman hükümetine Brüksel ile yeniden müzakere etmesi yönünde bir sinyal olacaktır“ sözüne de yer verildi.