Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirmek istedikleri oturma eylemi engellenen Cumartesi Anneleri, yine polis müdahalesiyle karşılaştı.

Gözaltında kayıplarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanmasını talep eden Cumartesi Anneleri, Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararına rağmen 961’inci haftalarında da eylemlerine devam etmek istediler. Ancak polis, eyleme katılanları da içeren en az 25 kişiyi gözaltına aldı.

Anayasa Mahkemesi’nin Galatasaray Meydanı’ndaki oturma eylemlerinin yasaklanmasıyla ilgili hak ihlali kararının ardından, Cumartesi Anneleri 961’inci haftalarında da meydana karanfil bırakarak oturma eylemi yapmak istedi. Ancak Beyoğlu Kaymakamlığı’nın yasak kararı sonucu İstiklal Caddesi’nin Galatasaray Meydanı yönüne olan girişleri ve çıkışları kapatıldı. Kayıp yakınları ve insan hakları savunucularından oluşan Cumartesi Anneleri’nin basın açıklaması yapmasına izin verilmedi.

Cumartesi Anneleri’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre, polisin müdahalesi sonucunda en az 25 kişi gözaltına alındı.

Hatırlatmak gerekirse, 25 Ağustos 2018 tarihinde gerçekleşen 700’üncü buluşmalarına yapılan polis müdahalesinden bu yana Cumartesi Anneleri’nin eylemleri engellenmeye çalışılıyor. Anayasa Mahkemesi’nin polis müdahalesinin toplantı ve gösteri özgürlüğünü ihlali olduğu yönündeki kararına rağmen, engelleme devam ediyor.

AYM’nin, 700’üncü buluşma sırasındaki polis müdahalesine ilişkin kararının ardından, gözaltına alınan ve kayıp bir yakını olan Maside Ocak ile İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Gülseren Yoleri bireysel başvuruda bulunmuştu. AYM, gösterinin yasaklanmasını ve sert polis müdahalesinin „toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlali“ olduğuna hükmetmişti. Bu karar 23 Şubat 2023 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

Maside Ocak kararının ardından ilk kez 8 Nisan 2023 tarihinde gerçekleşen 941’inci hafta buluşması için Galatasaray Meydanı’na çıkmak isteyen Cumartesi Anneleri, polis tarafından engellenmişti. Bu tarihten itibaren, 13 Mayıs 2023 hariç, her cumartesi günü Cumartesi Anneleri’nin Galatasaray Meydanı eylemleri polis müdahalesiyle karşılaşıyor.