Başkent Moskova yönetimi, Ukrayna’ya karşı sürdürdüğü savaşın uzaması nedeniyle ordudaki asker açığını kapatmak istediği kaydediliyor. Henüz genel bir seferberlik olmasa da, Rusya orduya yeni askerler kazandırmanın yollarını aradığı görülüyıor.

Seferberlik çağrısı yapılmadı

Kremlin yönetimi, beş aydır devam eden Ukrayna savaşının daha da uzama ihtimaline karşı, Rus ordusundaki asker açığını kapatmaya yönelik çözüm arayışlarını sürdürdüğü propağandası yapılıyor. Kremlin’in bu amaçla genel seferberlik bile ilan edebileceği söyleniyor: Fakat henüz böyle bir adım atılmadı.

Paralı silahlı güçler heryerde

Ukrayna savaşında muvazzaf ve sözleşmeli askerlerin yanı sıra özel güvenlik ve askerî şirket personeli de görev yapıyor. Donbas’ta kendini, “Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri” olarak ilan eden Rusya yanlısı grup tarafından görevlendirilen paralı silahlı güçler de mevcut. Ülke çapındaki askerlik şubeleri, askerlik görevi için yeni eleman kazanmaya çalışırken bir yandan da zorunlu askerlik yaşı gelmiş gençler, tecil sürelerine bakılmaksızın silah altına alınıyor.

Gazi ve yedeklere celp pusulası


Güvenlik nedeniyle gerçek adını vermek istemeyen Alexander, zorunlu askerliğini yapmış bir gazi ve yıllardır Rusya’da yaşamıyor. Bununla birlikte resmî kayıtlarda hâlâ ebeveynlerinin oturduğu Rusya’daki adreste ikamet ediyor görünüyor. Kısa bir süre önce ordudan oğulları için bir celp pusulası gelince anne ve babası çok şaşırmış.

Zorlama yok

Rus sosyal medya ağı VK’da yapılan paylaşımlara ve hararetli tartışmalara bakılacak olursa gazi ve yedek askere de çağrı pusulaları gitmiş. Örneğin Anna adlı bir kullanıcı “Oğlum aldığı çağrı üzerine 14 Haziran’da askerlik şubesine gitti. Kimliğine bakmışlar ve orduya katılmak isteyip istemediğini sormuşlar. İstemediğini söyleyince de gitmesine izin vermişler” diye yazıyor.