Federal Almanya’da kadınlarla erkekler arasındaki gelir uçurumu tüm siyasi tartışmalara rağmen artmaya devam ettiği kaydedildi.

Şevket Dalboy

Alt gelir gruplarında kadınların oranı yüksekken yüksek gelirliler arasında erkeklerin hakimiyeti öne çıkıyor.

Federal Alman İstatistik Dairesinin açıkladığı son verilere göre erkekler ortalama olarak kadınlara göre ayda brüt 1.192 euro daha fazla kazanıyor.

Sol partinin soru önergesine cevap verildi

Sol Parti’nin meclise verdiği soru önergesine yanıt olarak açıklanan rakamlar, gelir farkının dört yıl öncesine göre 4 euro arttığını ortaya koyuyor. İstatistik Dairesi verilerine göre Almanya genelinde ortalama gelir ise 2.766 euro olarak açıklandı.

Kadınla erkek arasındaki gelir uçurumu


Gelir düzeyi arttıkça bu uçurum daha da belirginleşiyor. Aylık brüt geliri 5.100 euro ve üstünde olan 3,9 milyon kişinin yaklaşık 3,12 milyonu erkek iken kadınların sayısı 802 binde kaldı. Bu grupta erkeklerin oranı yüzde 79,5 oldu.

Aylık brüt maaşı 12.100 euro ve üstünde olan yüksek gelirliler arasında erkeklerin oranı yüzde 87,3’e yükseliyor. Bu grupta 158 bin erkeğe karşılık sadece 23 bin kadın bulunuyor.

Kadınların yüzde 68’i ortalamanın altında kazanıyor

Alt gelir gruplarında kadınların oranı ise yükseliyor. Ortalama gelir olan 2.766 euronun altında kazanan grupta kadınların oranı yüzde 60,1 olarak kaydedildi. Almanya’da çalışan toplam 18,3 milyon kadının yüzde 68’lik bölümünün ortalamanın altında gelir sahibi olduğu bildirildi.

Gerçek anlamda eşitlik isteyenler var mı?

Sol Parti, söz konusu veriler ışığında devleti, kadınların yoğun olarak çalıştığı mesleklerde harekete geçmeye ve ücretlerin yükseltilmesini sağlamaya çağırdı. Partinin kadınlar ve gelir eşitliğiyle ilgili sözcüsü Eva von Angern, satış elemanı, eğitmen, bakıcı gibi kadınların yoğun olarak çalıştığı mesleklerde yapısal olarak az ücret verildiğine işaret ederek „Kadınlar emeklerinin karşılığını alamıyor. Gerçek anlamda eşitlik isteyenlerin ücret sorununu siyasetin odağına alması gerekir“ diye konuştu.

Sömürü her yede

Tabi birde asgari ucrete çalıştırılan kadınlar var. Sosyal yardıma mahkum edilmiş kadınlar… Elbette kadınların bu adaletsiz koşullarda çalışmalarının mutlak çözümünü kapitalist sistem uygulamaya geçiremez. Çünkü özünde daha vazla kazanma hırsı ve bunu yaparkende herşeyi mübah görme anlayışı var.