İsrail yönetimi Şeyh Cerrah mahallesini açık hava cezaevine dönüştürdü! Giriş-çıkışlar yasaklandı.

Şevket Dalboy

İsrail yönetimi, dünyanın dikkatinin Gazze’deki insanı felakete çevrildiği bir sırada, işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Şeyh Cerrah mahallesini adeta açık hava cezaevine dönüştürdü. Bölgeye giriş ve çıkışlar yasaklanırken, mahalle sakinleri evlerinden dahi çıkamıyor.
Mahallede yaşayan 27 Filistinli aileyi, uluslararası tepkinin ardından, zorla yerinden edemeyen işgalci yönetim, şimdi yoğun baskı, tehdit ve zorbalıkla tehcır hedefini yerine getirmeye çalışıyor.

Endişe dolu bekleyiş sürüyor

Mahallenin giriş ve çıkışını beton bloklarla kapatan ve askeri kontrol noktaları kuran İsrail, Filistinli ailelerin evlerinden çıkmalarına ya da mahalle dışından Filistinlilerin girişine izin vermiyor. Adeta kuşatma altına alınan Şeyh Cerrah Mahallesi’nde Filistinli ailelerin korku dolu bekleyişi sürüyor. Filistinli ailelerin hareket kabiliyeti mahalle içinde dahi sınırlanırken, her evin önünde birkaç İsrail güvenlik gücünün beklediği de belirtildi. Mahalle sakinleri evlerinden çıkmaları halinde, güvenlik güçlerinin mahallenin askeri bölge ilan edildiğini iddia ederek, bir daha dönmelerine izin vermeyeceği endişesi taşıyor.

Silahı baskı aracı olarak kullanıyorlar.

Şeyh Cerrah mahallesinde direnişe katılmak ve aileleri ziyaret etmek için dahi Filistinlilerin girişine izin verilmezken, evleri gasp etmek için fırsat kollayan fanatik Yahudi siyonistlerin silahlarıyla birlikte güvenlik güçlerinin gözetiminde kontrol noktalarından giriş yaptığı tespit edildi. Mahalle sakinleri, silahlı Yahudi teröristlerin 20-25 kişilik gruplar halinde hareket ettiklerini ve bu nedenle geceleri dahi olası bir baskını önlemek amacıyla uyumadıklarını da dile getiriyor.

Gazetecilerde hedefte

İsrail güvenlik güçleri ise mahalleye yönelik kuşatmayı kırmaya çalışan Filistinli protestocu gruplara plastik mermi, kokulu tazyikli su ve gaz bombasıyla müdahalede bulunuyor, görüntü almaya çalışan gazetecileri de hedef almaya devam ediyor.