Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine az bir zaman kala Belçika polisi, AP binasında Rusya’dan rüşvet aldığı iddia edilen bazı vekilleri hedef alan bir operasyon düzenledi. Operasyon kapsamında, Brüksel ve Strasbourg’daki AP yerleşkelerinde aramalar yapıldı.

Belçika polisi, aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisi milletvekili Maximilian Krah dahil bazı siyasetçilerin Moskova lehine kampanya yürüttükleri iddia edilen rüşvet alma suçlamasıyla ilgili belgelere ulaşmaya çalıştı.

Arama sırasında, AfD milletvekili Maximilian Krah’ın eski çalışanı Guillaume Pradoura’nın ofisinin incelendiği bildirildi. Pradoura’nın şu an Hollandalı aşırı sağcı vekil Marcel de Graaff için çalıştığı belirtildi. Polis, Pradoura’nın rüşvet sürecinde önemli bir rol oynadığı şüphesiyle arandığını ifade etti.

Bu operasyonlar, Avrupa Parlamentosu seçimlerine yönelik Rusya ve Çin odaklı soruşturmaların gölgesinde gerçekleşti. Belçika savcıları, Rusya’nın AP seçimlerine olası müdahalesiyle ilgili geçen ay, Çekya istihbaratının bulguları üzerine soruşturma başlatmıştı. Bu soruşturma kapsamında, Belçika istihbaratının bazı vekillerin Moskova’dan ödeme aldığını tespit ettiği açıklanmıştı.

Maximilian Krah’ın bir diğer çalışanı Jian Guo’nun geçtiğimiz haftalarda Çin adına casusluk yaptığı iddiasıyla gözaltına alındığı belirtildi. Krah’ın „bazı Nazi subaylarının masum olduğu“ şeklindeki açıklamaları, partisi AfD’nin AP grubundan dışlanmasına yol açmıştı. Ancak Krah hala AP için yarışmaya devam ediyor ve seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor.