Almanya’da hükümet, yaşlanan nüfusun emeklilik maaşlarının düşmemesi ve çalışanlar üzerindeki yükün artmamasını sağlamak amacıyla yeni bir emeklilik paketini onayladı.

Sosyal Demokrat Partili (SPD) Çalışma Bakanı Hubertus Heil ile Hür Demokrat Partili (FDP) Christian Lindner’in birlikte hazırladığı yasa tasarısı, bakanlar kurulunda kabul edildi.

Yasa tasarısı, emeklilik maaşlarının 2039 yılına kadar ortalama maaşın yüzde 48’inin altına düşmemesini garanti altına alıyor. Ayrıca, emeklilik maaşlarının finansmanı için ek bir bileşen olan „nesilsel sermaye“ adı verilen bir fon oluşturulacak. Bu fon, emeklilik primlerini sabit tutmak için kullanılacak ve devlet menkul kıymetler piyasasına yatırım yapılacak. Ayrıca, kredilerle finanse edilen 200 milyar euroluk fonun getirileriyle emeklilik sigortası yükü hafifletilecek.

Maliye Bakanı Christian Lindner, kabul edilen paketin Almanya’da emekliliğin finansmanı için bir adım olduğunu ancak bu konuda daha fazla adımın atılması gerektiğini belirtti. „Emeklilikte primlerin, toplumun yaşlanması sebebiyle 2030’lu yıllara kadar artacağını“ söyleyen Lindner, gelecekte de yeni emeklilik paketlerine ihtiyaç duyulacağını ifade etti.

Çalışma Bakanı Hubertus Heil ise federal hükümetin emeklilik paketiyle resmi emekliliğin tüm nesiller için sabit ve güvenilir kalmasını sağladığını vurguladı. Heil, „Çalışkan insanlar gelecekte de tüm bir hayatlarını çalışmayla geçirdikten sonra sabit bir emekliliğe kavuşabilecekler“ dedi.

Bu emeklilik paketi, SPD, Yeşiller ve FDP’den oluşan hükümetin sosyal politika projeleri arasında yer alıyor. Özellikle genç kuşakların emeklilik primleri konusunda endişeler dile getirilmiş ve FDP, bu endişeleri ele almıştı. Almanya’da yaklaşık 21 milyon emekli bulunuyor.