Korona virüsü salgınının önüne geçemeyen Avrupa’da, siyasi açıdan ezber bozan gelişmeler yaşanıyor.

Korona virüsü salgınının önüne geçemeyen İtalya’ya hem Rusya hem de Küba’dan yardım gidecek.

Rusya ordusunun, ölü sayısının 5 bine yaklaştığı İtalya’ya sekiz tabur sağlık çalışanı göndereceği, Küba’nın da en az 52 doktoru yolladığı açıklandı. Kübalı doktorlar, “İtalya’ya giderken elbette korkuyoruz. Ama biz devrimci doktorlarız. Yapmamız gerekenler var ve yapmak zorundayız“ dedi.

PUTİN TEKLİF ETTİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le İtalya Başbakanı Giuseppe Conte’nin dün yaptığı telefon konuşmasında alınan karar göre, Rusya ordusu İtalya’nın salgından en çok etkilenen bölgelerine askeri kargı uçaklarıyla sekiz tabur mobil askeri sağlık çalışanı, özel dezenfeksiyon araçları ve başka tıbbi malzemeler yollayacak.

Rusya Savunma Bakanlığı, önerinin Putin’den geldiğini açıkladı.

KÜBALI DOKTORLAR: DEVRİMCİ BİR GÖREV İÇİN GİDİYORUZ

Eş zamanlı olarak Küba’dan gelen açıklamaya göreyse, Havana’dan 52 kişilik bir doktor ve hemşire ekibi İtalya’ya doğru yola çıktı.

Komünist Küba’nın, dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer alan İtalya’ya ilk kez acil tıp ekibi gönderdiği belirtiliyor.

68 yaşındaki Kübalı yoğun bakım uzmanı Leonardo Fernandez, “Hepimiz korkuyoruz ama yapmamız gereken devrimci bir görev var. Dolayısıyla korkumuzu bir kenara bırakıyoruz. Korkmadığını ancak süper kahramanlar söyleyebilir. Biz süper kahramanlar değil, devrimci doktorlarız” dedi. 64 yaşındaki doktor Graciliano Díaz da, “Dayanışma ilkesine dayalı, onurlu bir görevi yerine getireceğiz” dedi.

İTALYA’DAKİ SON SAYILAR NE?

İtalya’da dün salgının en ölümcül günlerinden biri yaşanmıştı. Can kaybı sayısının bir günde 793 artarak 4 bin 825’e çıktığı açıklanmıştı.

Ülkede bugüne kadar yapılan toplam 233 bin 222 testin sonucuna göre, vaka sayısı da 53 bin 578. İyileşenlerin sayısı ise 6 bin 72 olarak verildi.