Yeni infaz düzenlemesinin Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle 90 bin hükümlünün tahliyeleri başladı.

2019’un Mart ayında trafik kazasında hayatını kaybeden üniversite öğrencisi İrem Su Akkaya’nın ölümüne neden olan kişi de cezasının kesinleşmesinin ardından tahliye olabileceği öğrenildi. İrem Su’nun babası düzenlemeye tepki göstererek, “Kızımın katili salıveriliyor; edeceğim beddua sözlere sığmaz” ifadesini kullandı.

Yeni infaz düzenlemesinin Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle 90 bin hükümlünün tahliyeleri başladı. 2019’un Mart ayında trafik kazasında hayatını kaybeden Ersoy Mehmet Akif üniversite öğrencisi İrem Su Akkaya’nın ölümüne sebep olan uzman çavuş’da cezasının kesinleşmesinin ardından tahliyeden yararlanacağı öğrenildi. 

“SİZ AFFETSENİZ ALLAH SİZİ AFFETMEYECEK”

Twitter hesabından paylaşım yapan Baba Akkaya, kızının ölümüne neden olan kişinin de tahliye olmasına atıfla “Kızımın katili salıveriliyor; edeceğim beddua sözlere sığmaz. Siz mi doğurdunuz, beşiğini mi salladınız, sabahlara kadar başını mı beklediniz. Yoksa yoğun bakımda kapısının önünde bekleyen siz miydiniz, nasıl affedersiniz? Siz affetseniz Allah sizi affetmeyecek“ dedi.

SÖYLEDİĞİNİN TERSİNİ YAPTI

23 Ekim 2018 tarihinde AK Parti Grup Toplantısında Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, devlet kendisine yönelik suçları affetme yetkisine sahiptir demişti. 2020’de ise söylediğinin tam tersini yapan bir kararın altına imza attı. Çıkarılan infaz yasası, hem Türkiye’de hem de dünya’da yankıları sürüyor.