Stuttgart ve çevresinde bağımlılıüa karşı çalışmalarıyla öne çıkan Halk Meclisi, şimdide 18 Kasım’da Türkiye’nin en önemli şairlerinden biri olan aynı zaman da yazar, öğretmen Ahmet Telliyi getiriyor. Bizde bu konuda kısa bir röportaj yaptık. Bakalım Stuttgart Halk Meclisi Ahmer Telli’yi neden davet ediyor…

Welt Heimat – 18 Kasım da bir etkinlik düzenliyorsunuz. Etkinliğinizle ilgili biraz bilgi verebilir misiniz?

Stuttgart Halk Meclisi – Tabi. Memnuniyetle. Sizin de söylediğiniz gibi 18 Kasım Pazar Günü Stuttgart Halk Kültür Evi’nde bir şiir dinletisi ve söyleşi düzenliyoruz. Ahmet Telli biliyorsunuz şair, yazar ve öğretmen. Aslında daha bir çok özelliği olan bir aydınımız. Tabi birçoğumuz şiirlerinden çok o şiirlerin bestelenmiş hallerini biliyoruz aslında. Ve Ahmet Telli için ülkemizin yaşayan en büyük şairlerinden biri diyebiliriz. Böyle bir etkinlik gerçekleştirmek bizim için de önemli dolayısıyla. Ayrıca Pazar günü şiirlerini kendi sesinden dinleme fırsatı bulacağız.

Welt Heimat – Neden şair ya da şöyle diyelim neden şiir ve tabi neden Ahmet Telli özel bir nedeni var mı?

Stuttgart Halk Meclisi – Aslında özel nedeni şiirin kendisinden çok şairin yani Ahmet Telli’ nin duruşu ile ilgili diyebiliriz. Sanatçı tarifi önemli tabi. Kimdir sanatçı? Sanatçı döneminin aydınıdır. Aydın, olmanın ilk koşulu taraf olmaktır. Bakın çok çarpıcıdır, çok yeni olarak Erdal Beşikçioğlu bir açıklama yaptı. Konumuzla da bire bir ilgili. Diyor ki ‘ Sanatçının bir ideolojisi olabilir ama hiçbir ideolojiye ait olmamalı ‘ Yani sanatçı apolitik olmalı buyurmuş kendileri. Bu söz aslında bir ideolojik bakışın ürünüdür. Sanatçı politik olmamalı derken aynı zamanda bir politik düşüncenin ifadesidir bu. Aydın taraf olmak zorundadır. Tabi ki bu taraf mazlumun , ezilenin tarafıdır. Zalimle koyun koyuna iken aydınlanamazsınız. Ve bu sanatçı için eserini de belirliyor. Hemen Yaşar Kemal ‘i Yılmaz Güney’İ örnek verebiliriz. Taraftırlar bir ideolojileri vardır ve bu ideoloji hem duruşlarına hem de eserlerine yansımıştır. Şöyle bir algı yaratıldı özellikle ülkemizde. Her şarkı söyleyene, her sahneye çıkana her okuyana yazana aydın, sanatçı ünvanı verilir oldu. Oysa aydın ; belli bir bilgi birikimine ve kültürel donanıma sahip , ülkesinin ve halkının sorunlarını, çelişkilerini,çözüm yollarını kavramış ve bu doğrultuda mücadele eden insandır aydın. Ahmet Telli ‘ yi davet etmemizin en önemli nedeni budur.

Welt Heimat – Peki Ahmet Telli sadece 18 Kasım damı burada yoksa bir turne dolayısıylamı geliyor?

Stuttgart Halk Meclisi – Aslında biz sadece bir gün için davet etmiştik kendisini, ancak biliyorsunuz Almanya’nın bir çok şehrinde Halk Meclisleri bulunuyor. Mannheim Halk Meclisi ve Stuttgart Halk Meclisi olarak iki ayrı gün de programladık. 17 Kasım da Manheim da ve 18 Kasım da da Stuttgart’ta olacak Ahmet Bey.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı ?

Stuttgart Halk Meclisi – Evet var, halkımızı etkinliğimize davet ediyoruz. Welt Heimat Gazetesine de sesimizi ulaştırdığı için teşekkür ediyoruz…