ABD’nin politik oyunlarıyla birlikte Afganistan’da iktidarı ele geçiren Taliban’ın kendi içinde sert iktidar mücadelelerine sahne olduğu kaydediliyor. Dini lider ile Başbakan Yardımcısından ise halla haber alınamıyor.

Şevket Dalboy

Kan ağlatılan Afganistan’da iktidarı ele geçiren Taliban içinde iç çekişme ve iktidar savaşları yaşandığına dair haberlere bir yenisi daha eklendi. İngiliz kamu yayıncılık kuruluşu BBC, Taliban’ın kurucularından Başbakan Yardımcısı Abdül Gani Birader ile bir kabine üyesi arasında kavga çıktığını bildirdi.

Taliban’ın çeşitli fraksiyonları arasında gerginlikler yaşandığına dair haberler bir süredir kamuoyuna yansıyordu. Yıllarca Taliban’ın Katar’daki siyasi bürosunu yöneten Birader’in sağlık durumu ve nerede bulunduğu konusunda da belirsizliğin sürdüğü kaydediliyor.

Katar’daki görüşmeye neden katılmadı?

Taliban’ın ABD ile Doha’da yürüttüğü görüşmelerde heyet başkanlığı yapan ve Taliban’ın dışişleri bakanı konumundaki Birader’in Pazar günü Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman el Sanı ile yapılan görüşmede yer almaması öne çıkmıştı. Taliban Pazartesi günü yaptığı açıklamada Birader’in öldüğüne yönelik söylentileri yalanlayarak Birader’e ait olduğu iddia edilen ve kendisinin seyahatte olduğu bilgisini veren bir ses kaydı yayınlamıştı. Taliban sözcüsü de Birader’in Afganistan’ın güneyindeki Kandahar şehrinde bulunduğunun altını çizmişti.

Doha ve Hakkanı grupları arasında gerginlik iddiaları

Taliban’ın Doha fraksiyonu ile Hakkanı grubu arasında kanlı bir kavga olduğuna dair söylentiler Taliban’ın Ağustos ayı ortasında iktidarı ele geçirmesinin hemen ardından gündeme gelmişti.

53 yasındaki Birader’in yanı sıra Taliban’ın en üst düzey dini lideri Molla Hibetullah Ahundzade’nin de nerede bulunduğu kesin olarak bilinmiyor. En son 2019 yılında görülen Ahundzade’nin Pakistan’da bir saldırı sırasında yaşamını yitirdiğine yönelik söylentiler var. Taliban, örgütün kurucusu Molla Ömer’in öldüğünü yıllarca yalanladıktan sonra 2015 yılında teyit etmişti. Afganistanı zor ve sıkıntılı günler bekliyor.