Federal Almanya’da hummalı bir genel seçim çalışmaları var. Bir ay sonra gerceklesecek genel secimlere istinaden yapılan ankete göre SPD, uzun yılların ardından muhafazakar CDU/CSU’nun önüne geçerek ülkenin en güçlü partisi konumuna geldi. Seçim sürecine kadar bu gününü korumayı başarırsa yeniden iktidarı alma şansını yakalayacak.

Ümit Kalın

Kamuoyu araştırma enstitüsü Forsa’nın RTL ve n-tv televizyonları için yaptığı anketin sonucuna göre, Sosyal Demokrat Parti (SPD) yaklaşık 15 yıl aradan sonra ilk kez Başbakan Angela Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ile Hristiyan Sosyal Birlik’in (CSU) oluşturduğu ittifakın oy oranını geçerek en güçlü parti konumuna geldi.

26 Eylül’de yapılacak genel seçimlere yaklaşık bir ay kala yapılan anketin sonuçlarına göre SPD oy oranlarını bir hafta öncesine kıyasla yüzde 2 artırarak yüzde 23’e cikardı. CDU/CSU ittifakının oy oranı ise bir haftada yüzde 1 oranında azalarak yüzde 22’ye geriledi. SPD adayları parti politikaları çerçevesinde geniş kapsamlı bir çalışma yürütüyor. Kuşkusuz düğer partilerde aynı yöntemle çalışıyorlar. Halk, SPD’nin politikalarına yada adaylarına tevazu gösteriyor. SPD bu avantajı korumayı başarabilirse iktidarda söz sahibi olmayada hak kazanacak. Federal Almanya ağırlıklı olarak yeniden Sosyal Demokratlar tarafından yönetilecek.

Anket sonuçlarına göre Yeşiller Partisi yüzde 18 oy oranıyla üçüncü parti konumunda bulunuyor. Hür Demokrat Parti (FDP) işe yüzde 12, Sol Parti bir türlü kendini toparlayamadı ve yüzde 6, Irkçı popülist Almanya için Alternatif Partisi (AfD) işe yüzde 10 oy oranına sahip görünüyor.

Forsa, SPD’nin ilk kez 2006 yılından bu yana yürüttükleri kamuoyu araştırmalarında CDU/CSU ittifakının önüne geçtiğine dikkat çekti.

Bu anket sonuçları, Başbakan Angela Merkel’in siyasete veda etmeye hazırlandığı genel seçimler sonrasında yeni koalisyon hükümetinin SPD liderliğinde kurulabileceği ihtimalinin daha güçlü olduğuna işaret ediyor.

SPD’li Scholz’a destek neden artıyor?

Forsa anketinin başbakan adaylarına verilen desteği gözler önüne seren sonuçları SPD’li başbakan adayı Olaf Scholz’a desteğin arttığını gösteriyor. Merkel’in başbakanlığındaki mevcut koalisyon hükümetinin SPD’li Maliye Bakanı Scholz’a destek yüzde 51’e yükseldi. Yeşiller Partili başbakan adayı Annalena Baerbock’a destek yüzde 7 oranında gerileyerek yüzde 33’e düşerken, CDU/CSU’nun başbakan adayı Armin Lasçhet’e de destek yüzde 11 oranında gerileyerek yüzde 29’a indi.