Federal Almanya’da zorlu hava koşulları nedeniyle bu yıl tahıl hasadında belirgin bir düşüş bekleniyor. Tahıl hasadında bir önceki yıla göre yüzde 2,7’lik azalma olacak. Meyve ve sebze hasadında da düşüş kaydedildi. Elbette küresel ölçekte tahıl ve meyve sebze hasadında önemli düşüşler yaşanıyor. Bilim insanları bu düşüş konusunda çalışmalar yapıyor.

Almanya Federal Tarım Bakanlığı da bir rapor hazırladı. Söz konusu raporundaki öncü verilere göre bu yıl 42,1 milyon ton tahıl hasadı yapılması bekleniyor. Bu oran bir önceki yıla göre yüzde 2,7’lik, 2015-2020 yılları arası ortalamasına göre ise yüzde 4,8’lik bir azalmaya işaret ediyor. Bu azalma ise ülkeyi önlem almaya itiyor.

„İyimser“

İkidar partisi Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili Federal Tarım Bakanı Julia Klockner, tahıl hasadına yönelik beklentilerin uzun zamandır „iyimser“ öldüğünü belirtti.

Sağanak yağış ve fırtına

Bakan „Ancak birçok yerde sağanak yağış ve fırtınalar nedeniyle hasat yavaşladı, verim ve kalite zarar gördü“ ifadelerini kullandı. Bunun sonuçlara da yansığını belirten Klockner, bu durumun güvenli hasadın garantisi olmadığını gösterdiğini belirtti.

Rapora göre ekili alan yüzde 4,4 artmasına rağmen kışlık buğday hasadının geçen yıla göre yüzde 3,5 azalması bekleniyor. Kanola hasadında ise beklenti geçen yılki gibi 3,5 milyon ton düzeyinde.

Meyve ve sebzede hasat ortalamanın altında mı?

Raporda meyve ve sebzede ise hasadın ortalamanın altında olacağı belirtildi. Bunun nedeni ise düşük sıcaklıklar nedeniyle meyve ve sebzelerin büyüyememesi ve güneş ışığı azlığı olarak kaydedildi. Toprak çok nemli olduğu için de bazı sebzelerin vaktinde toplanamadığı belirtildi.

Alman Çiftçiler Derneği’nin raporu bekleniyor

Resmi hasat raporu ülke çapındaki binlerce tarladan gelen veriye dayanıyor. Alman Çiftçiler Derneği de kendi hasat raporunu Cuma günü açıklayacak.