Federal Almanya’da ilginç bir anket yapıldı. Yapılan ankete göre, Almanların yüzde 8’inin İngiltere örneğinde bir parlamenter monarşiye sıcak baktığını ifade etti.

Ayrıca devletin başında Cumhurbaşkanı yerine Kral ya da Kraliçe görmek istediğinin altını çizdi.

Almanların yüzde 8’i

İngiltere Kralı III. Charles’ın Almanya ziyareti öncesinde Almanya’da yapılan bir ankete göre Almanların yüzde 8’i, devlet başkanı makamında Cumhurbaşkanı yerine bir Kral ya da Kraliçe’nin bulunmasını istiyor.

Yüzde 89’luk çoğunluk parlementer monarşiye sıcak bakmıyor.

Stern dergisinin kamuoyu araştırmaları şirketi Forsa’ya yaptırdığı anket, Almanların yüzde 89’luk çoğunluğunun ise Almanya’da parlamenter monarşiye sıcak bakmadığını ortaya koydu.

Irkçılar öne çıkıyor

Kral ya da Kraliçeyi cumhurbaşkanına tercih eden katılımcılar arasında sağ görüşlülerin öne çıktığı belirtildi. Sağ siyasi görüşe sahip katılımcılar arasında yüzde 15, sağ popülist AfD seçmeni içinde de yüzde 14’lük kesimin parlamenter monarşiye eğilimli olduğu kaydedildi. En düşük oran, yüzde 3 ile Yeşiller partisi seçmeninde çıktı.

Yüzde 1’lik düşüş var

Ancak Kral ya da Kraliçenin sembolik devlet başkanlığı görevini yürüttüğü İngiltere modeline destekte bir artış olmadığı da ortaya çıktı. Forsa’nın 2015 yılında yaptığı ankette katılımcıların yüzde 9’u parlamenter monarşiden yana tercih yapmıştı.

Ankete sempolik katılım

İngiltere Kralı III. Charles, Mayıs ayındaki resmi taç giyme töreni öncesinde Mart ayı sonunda Almanya’yı ziyaret edecek. Forsa anketi, 16-17 Mart tarihlerinde bin beş kişiyle yapıldı.