Almanya Federal Başsavcılığı, Iraklı Taha El-C.‘yi yabancı bir terör örgütü üyesi olmak, insanlığa karşı suç işlemek ve soykırım iddiasıyla yargılıyor. Böylece bir IŞİD üyesi Ezidilere soykırım suçuyla yargı önünde.

Bu günlerde Almanya’nın Frankfurt kentinde önemli bir dava görülmekte. IŞİD üyesi 27 yaşındaki Irak vatandaşı Taha El-C., yabancı bir terör örgütü üyesi olmak, adam öldürmek, insanlığa karşı suç işlemek ve Ezidilere yönelik soykırım iddiasıyla hakim karşısına çıkarıldı. Almanya’nın talebi üzerine sığındığı Yunanistan’da gözaltına alınan ve iade edilen zanlının davası, IŞİD üyesi bir kişinin Ezidilere yönelik soykırım suçundan dünya çapında yargılandığı ilk dava olma özelliğini taşıyor.

Almanya Federal Başsavcılığı, Taha El-C.‘nin, 2015’te Irak’ın Felluce kasabasında Ezidi bir kadın ile beş yaşındaki kızını satın aldığını, köleleştirdiğini, yiyecek ve içecekten mahrum ettiğini, dinini değiştirmeye zorladığını, Kur’an-ı Kerim okutup namaz kıldırdığını, anneyi ve kızını kapanmaya zorladığını, defalarca şiddet uyguladığını ve aşağıladığını ileri sürüyor.

İddianamede ayrıca Taha El C.‘nin, küçük kız çocuğunu, havanın gölgede 50 derece olduğu bir gün altını ıslattığı iddiasıyla avluya çıkardığı, koli bandıyla pencereye sabitlediği ve annesinin gözleri önünde saatlerce beklettiği bildiriliyor. Başsavcılık, iddianamede bütün bunların sonucunda kız çocuğunun sussuzluktan acı çekerek can verdiğini belirtiyor. İddialara, çocuğun ölümüne tanıklık etmek zorunda bırakılan annenin ifadelerinin temel teşkil ettiği kaydediliyor. 

Dava Ezidiler için büyük öneme sahip

Almanya Ezidiler Merkez Konseyi Başkanı Dr.İrfan Ortaç, DW Türkçe’ye verdiği demeçte, dünya çapında bütün Ezidilerin kendilerine yönelik suçları işleyenlerden hesap sorulmasını talep ettiğini, o sayede Ezidi halkına yönelik suçların boyutlarının da ortaya çıkmasını beklediklerini vurguluyor.

Suriye Savaşı’na dair kapsamlı soruşturmalar yürütüldü

Almanya Federal Başsavcılığı, Suriye savaşına ilişkin kapsamlı soruşturmalar yürüttüklerini, soruşturmaların hem Suriye hükümetinin hem de IŞİD ve diğer grupların işlediği suçlara ilişkin olduğunu kaydediyor.

Almanya Ezidiler Merkez Konseyi’nin verilerine göre IŞİD’in kaçırdığı ve bir daha kendisinden haber alınamayan iki bin 600 Ezidi bulunuyor. Konsey Başkanı İrfan Ortaç, Ezidilere yönelik suçların sistematik biçimde işlendiğini, onların sorumluları bulunup, hesap sorulmadan IŞİD’in mağlup edildiğinden bahsedilemeyeceğini söylüyor.