Stuttgart Halk Kültür Evinde ‘Adalet İstiyoruz’ başlığı altında bir konser düzenlendi.

Düzenlenen konser açılış konuşmasıyla başladı. Açılış konuşmasında kısa süre önce yaşanan talihsiz trafik kazası nedeniyle hayatını kaybeden iki gencin ailelerine baş sağlığı dilendi. Ardından Grup Yorum’un ve Mustafa Koçak’ın Ölüm Orucu direnişleri, tutuklu avukatların süresiz açlık grevi direnişi ve Hanau şehrinde ırkçı katliamda katledilen 9 insana dikkat çekildi. Türkiye’de baskılardan, açlık ve yoksulluktan bahsedildi. Avrupa’da ise günden güne hızla artan ırkçılık ve yozlaşma sorunlarına dikkat çekildi.

Konuşmadan sonra Grup Yorum ve Mustafa Koçak’ın Ölümorucu direnişlerini özetleyen iki kısa film izlendi. Daha sonra konuk sanatçılar Efkan Şeşen ve İbrahim Karaca sahneye davet edildiler. Efkan Şeşen türküleriyle, İbrahim Karaca ise şiirleriyle çok güçlü bir sahne oluşturdular. 30 yıllık bir süreci geride bırakan iki Grup Yorum dostları geçmişten anektodlarla izleyicileri zaman zaman güldürdü, zaman zaman ise yaşadıkları baskıları hissettirdi.

Programın ortasında verilen kısa bir aradan sonra Süryani Halk Meclislerinden bir temsilci Ölüm Orucu direnişini ve direnişçileri selamlayan ve destekleyen bir açıklama okudu.