Alman iç istihbaratının 2019 yılına dair raporunun tanıtım toplantısı gerekçe gösterilmeden iptal edildi. Basına sızan bilgilere göre „şiddete yatkın“ ırkcıların sayısı 13 bine yükseldi.

Arşiv Foto

Alman iç istihbarat birimi Anayasayı Koruma Teşkilatının 2019 raporunun açıklanacağı basın toplantısı gerekçe gösterilmeden iptal edildi. İçişleri Bakanı Horst Seehofer ve Teşkilat Başkanı Thomas Haldenwang’ın yıllık iç istihbarat raporunu bugün Berlin’de düzenlenecek basın toplantısıyla kamuoyuna sunması planlanıyordu.

Spiegel’ın açıklanacak rapora atfen yaptığı haberde, 2018’deki 24 bin 100’den 2019’da 32 bin 80’e yükseldi. Habere göre sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) partisinin lağvedilen aşırı sağcı kanadı „Flügel“e mensup 7 bin kişi ilk kez yıllık iç istihbarat raporunda „aşırı sağcılar“ arasına dahil edildi. Spiegel, partinin gençlik teşkilatına mensup bin 600 kişinin de „potansiyel aşırı sağcı kişi“ olarak sınıflandırıldığını yazdı.

Müslüman Kardeşler örgütleniyor mu?

Alman kamu yayıncılık kuruluşları SWR ve BR ise yine Anayasayı Koruma Teşkilatına dayandırdıkları haberde Almanya’da Müslüman Kardeşlerin etki alanını hızla genişlettiğini idda etti. Haberde, ülke çapında Müslüman Kardeşlere bağlı bini aşkın kişinin bulunduğu, Müslüman Kardeşler mensuplarının sayısında „belirgin bir artış eğilimi“ gözlendiği kaydedildi.

Almanya’da „üç haneli sayılarda kuruluş ve caminin Müslüman Kardeşler ağına bağlı olduğu“ tahmini dile getirildi. Müslüman Kardeşlerin hedefi ise „Şeriata dayalı bir toplumsal ve siyasi sistem kurma hedefiyle topluma nüfuz etme“ olarak tanımlandı.