İsrail’in istihbarat servisi Mossad’ın, Filistin’deki savaş suçlarını soruşturan dönemin Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Fatou Bensouda’yı tehdit ettiği, ailesini takibe aldığı ileri sürüldü. Bu çarpıcı iddia, İngiliz The Guardian gazetesinde yer aldı.

Habere göre, eski Başsavcı Bensouda, Filistin topraklarında işlenen savaş suçlarını araştırdığı dönemde Mossad’ın en tepesindeki isim tarafından tehdit edildi. Mossad’ın eski Başkanı Yossi Cohen, Bensouda’ya baskı yaparak soruşturmadan vazgeçirmeye çalıştı. Cohen, Bensouda’yı bizzat tehdit ederek, „Bu işe bulaşıp kendinizin ve ailenizin güvenliğini riske atmak istemezsiniz“ dedi.

Olayların Arka Planı

Başsavcı Bensouda, yaklaşık 5 yıl süren ön incelemenin ardından 2021 yılında Filistin topraklarında işlendiği iddia edilen savaş suçlarının araştırılması için resmi bir soruşturma başlatmıştı. Bu soruşturma, UCM’nin şimdiki başsavcısı Karim Khan’ın, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Galant hakkında talep ettiği yakalama kararına da temel oluşturuyor.

Mossad’ın pervasızca hareket ettiği bu olaylar, İsrail devletinin uluslararası hukuku ve adaleti hiçe sayan tutumunu gözler önüne seriyor. Devlet organı olmakla mafya örgütlenmesi arasında gidip gelen bu yaklaşım, İsrail’in hukuk tanımazlığını ve sınır tanımazlığını ortaya koyuyor.

Tehdit ve Takip

The Guardian’ın haberine göre, Cohen ve Bensouda ilk kez 2017 yılında Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen güvenlik konferansında karşılaştı. Ertesi yıl New York’a giden Bensouda, dönemin Kongo Demokratik Cumhuriyeti (KDC) Devlet Başkanı Joseph Kabila ile Manhattan’da bir otelde buluştuğunda beklenmedik şekilde Cohen’in odaya girmesiyle tehdit edildi.

Gazeteye bilgi veren kaynaklara göre, Cohen’in bu sürpriz ziyareti Bensouda ve ekibini endişelendirdi. Mossad’ın, UCM Başsavcısının eşini de dinlediği ve Cohen’in Bensouda’yı açıkça tehdit ettiği iddia ediliyor. Bensouda, Cohen’in tehditkâr tavırlarına dair UCM’yi bilgilendirdiğini belirtti.

İsrail Başbakanlık ofisi ise iddiaları yalanladı.

Uluslararası Hukukun Temsilcisine Mafyavari Tehditler

Mossad’ın bu pervasızca ve hukuksuz hareketleri, bir devlet organının uluslararası hukukun temsilcisine yönelik tehditkâr tutumlarını gözler önüne seriyor. İsrail’in uluslararası hukuku hiçe sayarak, adaleti sağlamaya çalışan bir başsavcıyı tehdit etmesi, devlet organı olmak yerine mafya örgütlenmesi gibi hareket ettiğini açıkça gösteriyor.

The Guardian’da yer alan bu haber, İsrail’in uluslararası hukuk karşısındaki pervasızlığını ve sınır tanımazlığını bir kez daha gündeme taşıyor.