Spor insanı farklı kılar. Kötülüklerden korur. Öz kültürümüzle harmanlandığında ise değelerimizi yaşatan mütevazı bir kimliğe dönüşür.

Karma Dövüş Sanatları 2. Kademe Antrenör – Siyah Kemer 2. Dan… Şevket Dalboy

Arsiv foto


Uzadoğu sporlarına genelde kendini savunabilmek ve cesaret kazanabilmek için başlanır aslında. Spora başladıktan sonra da bizim için büyük bir tutku olur ve profesyonelliğe dönüştü.


Dövüş sanatları, bir dizi kendini savunma veya saldırı olarak ortaya çıkan çeşitli spor veya becerilerin btunudur. İnsanlar dövüş sanatlarını kendini savunma ya da saldırı için algılamakta. Özellikle kendilerini disipline etmek ve aynı zamanda da bir egzersiz biçimi olarakta kavramak gerekir.
Bizim yaptığımız spor uzakdoğu sporlarının bir araya gelmesi sonucunda oluşturulan etkili bir spordur. Temelinde güç, denge, hız, disiplin ve tecrübeye dayanan kordineli bir prensip vardır. Yumruk, dirsek, diz ve tekme teknikleriyle iki rakip arasında yapılan yarışma ve savunma sporu özelliğini tașir. Belli branșlarda müsabaka anlamında farklılıklar gōstersede insanın mücadele azmini diri tutar.


Bu spor dalında uzmanlaşmak isteyenler için iyi bir kondisyona sahip olmak ve eğitmenlerin her söylediklerini dikkate alarak, harfiyen yerine getirmek șarttır.


Sporla ilgilenen insanımızda yeni çağın hastalığı olan stres normalden daha az olur. Günün stresinden kurtulmak ve deşarj olmak için birebir bir özelliğe sahiptir. Stres deyip geçmeyin, en az 10 hastalığa kaynaklık etmektedir.


Kalori yakmada bu sporun üzerine yoktur. Koordinasyonu kesinlikle güçlendirir Özellikle el, göz, ayak koordinasyonunu ve uyumunu geliştirir. Vücudumuzun tüm bölgelerini çalıştırır.


Vücudumuzun zinde ve diri olmasını sağlayarak gerek iş hayatınızda, gerekse normal hayatınızda karşılaşacağınız iş yükü ve sorunları planlamada daha rahat düşünebilme, planlayabilme ve uygulayabilme yeteneğinizi açığa çıkartır.


Özellikle endorfin hormonunun salgılanmasına yardımcı olur. Endorfin insan vücudunda oluşan ağrıların ve acıların olduğu zamanlarda salgılanmaktadır. Bu sayede sporcu efor sarf ederken mutlu olur.
El bileklerine ve ayak bileklerinize ekstra ağırlık takarak uygulama şansınız varsa bu daha etkilidir. Şahsen kendi salonumda ağırlıklı olarak öğrencilerimi bu şekilde hazırlamış ve sonuçlarının ne kadar etkili olduğunu görme șansına sahip oldum. Bu tip bir antrenmanda, hem kardıyo hem de güç çalışması rahatlıkla yapabilirsiniz. Kabaca değinirsek. Kalp ritminin yükseldiği, nefes alış verişin hızlandığı her durumda aslında kardıyo egzersizi yapıyoruz.


Hafif tempo düzeyli kardıyo ve yüksek tempo aralıklı kardıyo diye ikiye ayıra biliriz. Eğitmeniniz hangisiyle başlayıp devam edeceğinize karar verecektir.


Efor sarf ederken, kalp atım hızını yükseltmiș olursunuz Vücuda hem daha fazla oksijen girer hem de yüksek oranda terleme meydana gelir. Bununla birlikte çağımızın getirdiği toksinlerin vücudumuzdan atılması daha kolay olur.

Sporcunun hızlı düşünme kapasitesini geliştirir. Bu sayede, ne zaman atak yapılması gerektiğini ve nasıl defans yapılacağını geliştirebilirsiniz. Kişinin kendine olan özgüvenini artırır. Güç, denge, hız, kararlılık ve öfke kontrolü Kıck Boks“un 7 branşında ve yakın döğüş sporlarının tamamında etkili olur.
Bu yazımda temel teknik ayrıntılara girmeyeceğim. Ancak hangi dalı seçerseniz seçin bazı kuralları mutlaka ilke edinin. Onlardan bazılarını ele alacağım. Bu kurallara hangi yaşta olursanız olun sağlıklı spor yapmanız ve prorosyonel olabilmeniz için uymanız şart.


Siz siz olun derslere mutlaka vaktinden önce gelin


Değerli okurlar, kıymetli öğrenciler, derslere tam başladığı saatte gelmeyin; apar topar bașlamamtansa öncesinde gelin. Eğer antrenmanınız 7’de başlıyorsa 10-15 dakika öncesinde salonda bulunun, ekipmanlarınızı hazırlayın. Bandajlarınızı sarin. Bu bedeninizle birlikte zihninizi de birazdan katılacağınız derse hazırlamaya yardımcı olacaktır. Arkadaşlarınızla selamlasın, dostluğu, kardeşliği, dayanışma ve yardımlaşma ruhunu güçlendirin.


Siz siz olun izin İsteyimeyi unutmayın


Grup derslerinde geciktiğinizde doğrudan sınıfa dalmak birçok açıdan doğru bir davranıș değildir. Eğitmenden onay aldıktan sonra çalışmaya katımak daha doğrüdir. Bu sizin kişiliğinizin oturmasında büyük bir avantaj sağlayacaktır. Her dersin en başında yapılan ısınma o dersin içeriğine göre yapılır. Isınmanın yarısında geldiyseniz hemen grup dersine katılmayın. O dersin içeriğine göre hangi bölgeleri daha yoğun olarak ısıtmanız gerektiğini eğitmenizden öğrenin. Örneğin yüksek esneklik gerektiren bir ders içeriği varsa ona göre, boks ağırlıklı bir ders olacaksa ona göre ısınmanız gerekir. Siz iyisi mi gecikmeyin; ısınma ve kondisyon kısmını eğitim içeriğini oluşturan hocanıza bırakın ve ona güvenin.


Siz siz olun sporu kaçamak yapmayın, devamlılık ilkeniz olsun.


Eğitmen olarak antrenman planlaması yaparken kısa, orta ve uzun süreli hedefler doğrultusunda o hedeflere sizi ulaştıracak antrenman içerikleri hazırlıyoruz. Her katıldığınız dersin o gün için, orta sürede ve uzun sürede bir amacı vardır. Siz bunu zamanla fark edeceksiniz. Adeta bir köprü inşa edergibi adım adım ilerlenir. O tamamlandığında ne inşa ettiğinizi tam ilarak anlamış olursunuz. Hız, zamanlama, güç. denge, teknik, kondisyon, dayanıklılık gibi. Ve her ders bir zincir halkası gibi diğeriyle bağlantılıdır. bu bağı sağlıklı yapmak zorundasınız. Eğer bir seviye grubuna dahilseniz ve dersler kaçırdıysanız telafi için ek dersler almanız gerekebilir. Bunun sonuçları ise:


Eğitmeniniz herkese ayıracağı zamanı size ayırmak zorunda kalacağından tüm gruba haksızlık yapmış olursunuz.


Grubun öğrenmesini gelişmesini yavaşlatırsınız.


Birlikte çalıştığınız partnerinizin verim almasını engellemiş olursunuz.


Siz siz olun haber vermeyi alışkanlık edinin.


Başkalarına bulaşabilecek bir rahatsızlığınız olduğunda derslere gelmenizsoğru değil. Bu veya başka herhangi bir nedenle derse gelemeyeceğiniz günlerde mutlaka eğitmeninize haber vermeniz gerek. Telafi edebilmek için öneriler veya ödevler isteyebilirsiniz. Bu hem yaptığınız spora hem de eğitmeninize verdiğiniz değerin göstergesi olacaktır. Elbette sorumluluk sahibi bir sporcu olduğunuzu gösterir.


Siz siz olun saygı olmayı yaşam tarzı haline getirin.


Bizim yaptığımız uzak doğu sporlarında salona, hocaya ve birlikte çalıştığınız insana saygı önemlidir. Kıck Boks’ta böyle bir zorunluluk olmasa da öğrendiğiniz alana (dojo) girerken ve çıkarken selam verebilirsiniz. Ekipman değişiminde uygun bir şekilde uzatmanız, bir çalışma sonunda dostluk selami vermeniz savaş sanatları disiplini ve saygısının göstergesi olacaktır.


Ders sırasında lavaboyu kullanmanız veya dışarı çıkmanız gerekirse yine izin alıp çıkmalısınız. Mütevazı bir sporcu bunu yaşam biçimi haline getirmelidir.

Siz siz olun çağımızın hastalığı olan telefon bağımlılığından uzak durun


Yaptığınız spordan verim almanız için bedeninizin de zihninizin de tamamen orda olması gerektiğini sakın unutmayın. Şu molasında iki yudum su iyi gelecektir; sosyal medya ve beğeni ve postları dikkatinizi dağıtacak; sizi oradan uzaklaştıracaktır. Mümkün oldukça telefonunuz kapalı veya uçak modunda olsun; eğer çok önemli bir telefon bekliyorsanız, bunu eğitmeninizle konuşun; izin isteyin. Bu nezaket sahibi bir sporcu olma yolunda sizi geliştirecektir.


Siz siz olun yapacağınız antreman için ekipmanlarınıza çok önem verin.


Sağlıklı spor yapmak için mutlaka tüm ekipmanlarınızı derslere getirin ve temiz tütün. Başkasının ekipmanını kullanmamaya özen gösterin. Şayet bir grup dersine katıldıysanız bir gün öncesinden ne çalışacağınız ve hangi ekipmanları kullanacağınızın bilgisini biz öğrencilerimizle paylaşıyoruz. Gittiğiniz salonda böyle bir uygulama yoksa tüm ekipmanlarınızı her derse mutlaka götürün.


Siz siz olun kişisel Hijyen kuralları çok önem verin.


Mesella Kıck Boks yaparken bolca terleyeceksiniz hatta bazen bandajlarınız terden ıslanacak bu nedenle bandajlarınızı her ders sonrası mutlaka yıkayın; eldivenlerinizi mutlaka havalandırın. Çok terliyorsanız yedek tişört ve havlu getirebilirsiniz. Ekipman bakım ve temizliği ile ilgili kuralları eğitmeninizdende öğrene bilirsiniz.


Siz siz olun sakin ve kontrollü olun.


Yapacağınız antremanlarda en başta sinirlerinize hakim olmayı öğrenmelisiniz. Çalışma arkadaşınızı sakatlayacak her darbeden kaçınmalısınız. Unutmayın: En ciddi savaş insanın kendiyle verdiği savaştır… Kendimizle olan savaşı kazanmak bizim elimizdedir…